je się w domu poprzez użycie odpowiednich środków wybielających dostępnych w drogeriach, jak pasty do zębów, oraz na takie wykonywane w gabinetach stomatologicznych. Gabinety stomatologiczne oferują dwie podstawowe metody wybielania, a jest to metoda gabinetowa oraz metoda nakładkowa. Metoda wybielania gabinetowego jest w całości przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym i polega na zastosowaniu odpowiedniego środka wybielającego i naświetlaniu specjalną lampą. Z drugiej strony metoda nakładkowa trwa nieco dłużej, ale jest mniej inwazyjna oraz tańsza i polega na stosowaniu indywidualnych nakładek, do których pacjent sam aplikuje środek wybielający. Wybielanie zębów jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej, którego celem nadrzędnym jest rozjaśnienie uzębienia o kilka odcieni.
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia jest na tyle szeroką dziedziną medycy, że w jej ramach można wyróżnić wiele specjalizacji stomatologicznych. Jedną ze specjalizacji stomatologicznych jest tak zwana stomatologia zachowawcza. Dział stomatologii zachowawczej zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem powstałych już ubytków na skutek infekcji. Do specjalizacji, jaką jest stomatologia zachowawcza, należy także dyscyplina zwana endodocją, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Każdy gabinet stomatologiczny zajmujący się leczeniem zębów oraz jamy ustnej posiada w swojej ofercie usługi z zakresu stomatologii zachowawczej. Dział stomatologii zachowawczej jest dość szeroką specjalizacją stomatologiczną, w której zakres działań wchodzi nie tylko leczenie, ale także profilaktyka. Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej są z pewnością jednymi z częściej wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Usługi oferowane w ramach stomatologii zachowawczej to, między innymi, wypełnianie zęba, działania profilaktyczne przeciw próchnicy oraz leczenie kanałowe zębów.
Różnica między dentystą a stomatologiem
Czy istnieje jakaś wyraźna różnica między lekarzem dentystą a lekarzem stomatologiem? Bardzo często używa się tych nazw naprzemiennie, najczęściej mówimy o gabinetach stomatologicznych, ale idziemy już do dentysty. Nie ma jednak nic złego w używaniu nazw lekarz dentysta i lekarz stomatolog naprzemiennie, ponieważ od czasu wejścia Polski do UE tytuły te zostały ujednolicone i teraz po ukończeniu studiów otrzymuje się tytuł lekarza dentysty. Wcześniej jednak lekarz stomatolog posiadał większy zakres specjalizacji, ponieważ zajmował się również działaniami profilaktycznymi oraz leczeniem całej jamy ustnej. Słowo stomatolog pochodzi od greckiego słowa stoma, które oznacza usta oraz logia, czyli nauka. Dentysta natomiast swoją nazwę wywodzi z łaciny, w której dens oznacza ząb. Przed dołączeniem do UE i ujednoliceniem tytułów, stomatolog zajmował się także leczeniem jamy ustnej, natomiast dentysta był specjalistą od leczenia typowo zębów. Obecnie jednak tytuł lekarza stomatologa od lekarza dentysty różni się rokiem ukończenia studiów.