może nam udzielić skutecznej pomocy. To jednak jakiego fachowca powinniśmy wybrać często nie jest tak proste jak nam się wydaje. Dość duża dynamika rozwoju technologicznego sprawiła, że współcześnie w wielu branżach pojawiło się bardzo wiele nowych urządzeń, z których śmiało można skorzystać, aby rozwiązać trapiące nas problemy i stomatologia nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Tak jak wiele innych dziedzin, tak i właśnie leczenie uzębienia uległo rozwojowi. Wydaje się, iż z tego faktu pacjenci powinni być wyłącznie zadowoleni. Sprawiło to bowiem, że to co jeszcze kilkanaście lat temu kosztowało bardzo pokaźną sumę, dziś można mieć za stosunkowo niewielkie pieniądze. Za przykład niech posłuży nam chociażby endodoncja, czyli leczenie kanałowe zębów. W przeszłości koszta takiej usługi sprawiały, iż lekarze proponowali ją wyłącznie osobom najbogatszym. Trudno się z resztą temu dziwić, gdyż sami stomatolodzy zdawali sobie sprawę z tego jak wiele ona kosztuje. Dziś między innymi dzięki rozwojowi techniki taka forma leczenia stała się o wiele bardziej dostępna. Na sam koniec wspomnijmy o tym, że bez względu na to jakiego dentystę wybierzemy to najważniejsze, aby mieć do niego zaufanie. Nasz strach często bowiem wynika z jakiś irracjonalnych powodów. Warto zdać sobie sprawę z tego, że dentysta to osoba, która na prawdę chce nam pomóc. Nie ulegajmy zatem żadnym stereotypom.
Na jednej wizycie lekarz dentysta musi
O zęby trzeba dbać i każdy z nas to wie. Podstawy higieny jamy ustnej wpajane są już małym dzieciom, które już od przedszkola potrafią poprawnie szczotkować swoje zęby. Na rynku dostępne są coraz to nowsze i bardziej precyzyjne modele szczoteczek do zębów, które pomagają utrzymać higienę jamy ustnej.
Jednak mimo starań lekarza od zębów musi odwiedzać każdy. Regularne wizyty kontrolne to najlepszy pomysł. Lekarz dentysta sprawdzi stan jamy ustnej i zębów, może wykonać lakowanie, lakierowanie lub piaskowanie w ramach potrzeby. Dodatkowo stomatolog uratuje nas przy próchnicy, złamanym zębie czy krzywo rosnącej ósemce.
Stomatologia zajmuje się zdrowiem naszych zębów i pięknym wyglądem uśmiechu. Nie jest to łatwe zajęcie, ponieważ aby zostać lekarzem stomatologiem należy ukończyć trudne, pięcioletnie studia na uniwersytecie medycznym. Na dodatek jest to zawód, w którym ważna jest ergonomia pracy, ponieważ plecy bardzo są nadwyrężone.
Endodoncja natomiast jest dział stomatologii, której najbardziej znanym elementem jest leczenie kanałowe. Endodoncja dotyczy chorób miazgi i tkanek okolowierzchniowych. Wykonywana jest za pomocą naprawdę małych narzędzi penetrujących, dzięki czemu jest bardzo precyzyjna. Na jednej wizycie lekarz dentysta musi uzyskać dobry dostęp do kanału zęba, opracować go mechanicznie i chemicznie, a także dobrze zabezpieczyć. Już wiesz, że tajemniczo brzmiącą endodoncja to jeden z najbardziej popularnych i najbardziej skutecznych sposobów leczenia miazgi chorego zęba.
Tak jak stomatologia jest działem medycyny
Większość Polaków drży przed wizytą u dentysty. Co najmniej tak, jakby ten chciał zrobić im coś złego. A jest wprost przeciwnie, bo każdy dentysta niesie ulgę pacjentowi zwijającemu się z powodu bólu zęba. Warto więc przełamać ten nieuzasadniony strach i częściej odwiedzać stomatologa. Tym bardziej, że zabiegi są na ubezpieczenie. W przypadku osób dorosłych płatne są tylko niektóre zabiegi. Na przykład biała plomba na dalszych zębach. Lecz ciemna plomba również jest bezpłatna. Stomatologia jest jednym z działów medycyny. Zajmuje się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, leczeniem błon śluzowych, przyzębia, języka. Lecz również leczeniem stawu skroniowo-żuchwowego i wszystkich tkanek jamy ustnej. Tak, jak stomatologia jest działem medycyny, to tak endodoncja jest działem stomatologii zachowawczej. Endodoncja jako dział stomatologii zajmuje się rozpoznawaniem, oraz leczeniem chorób miazgi zęba i leczeniem chorób tkanek wokół zębów. W endodoncji stosuje się metodę leczenia zwaną leczeniem kanałowym. Leczenie takie jest zalecane przy głębokich ubytkach próchniczych, przy martwicy miazgi, przy złamaniu lub zwichnięciu zęba. Nowoczesne techniki leczenie nie przypominają tych dawnych. Dziś do leczenia kanałowego używa się bardzo nowoczesnych narzędzi, które są cienkie. Natomiast do kontroli używane są nowoczesne mikroskopy operacyjne. Mikroskopy te umożliwiają wgląd do wnętrza komory zęba, jak i do kanałów zębowych. Przy zabiegach stosowana jest także diagnostyka rentgenowska.